İzleyiciler

Adsense 3

Instagram

24 Kasım 2016 Perşembe

Yeni Anne Olacak Annelerin İlk 24 Saati İçin Öneriler

Yeni Anne Olacak Annelerin İlk 24 Saati İçin Öneriler
Yeni Anne Olacak Annelerin İlk 24 Saati İçin Öneriler

Herkese merhaba :) Bugün yeni  anne olacaklara yönelik bir yazı ile sizlerleyim. Aslında bu yazıyı bir süre önce yazarlık yaptığım sitede paylaştım ama orayı takip etmeyenler için buradan da sizlerle paylaşmak istedim.
Zaman çabuk geçiyor. Ara sıra ya da belki çoğunlukla zorlansak da hamilelikte tek amacımız var bebeğimizi süreç sonunda sağ salim Dünya'ya getirebilmek. Bebeğimiz doğdu ama iş bitti mi tabi ki hayır; asıl iş şimdi başlıyor çünkü hormanlar yine devrede çevre faktörleri işin içinde bir de kucağımızda bize ait olan ve karşılıklı adapte olmaya çalıştığımız bir canlı mevcut. Hal böyle olunca bize yani annelere çok iş düşüyor. Çünkü bizim psikolojimiz etkilendiği süreçte bebek de etkileniyor ki bunu sanırım hiç birimiz istemeyiz. 
Bebeğinizi kucağınıza hastanede verdikleri an gerçekle yüzleşmeye başlıyorsunuz. İlk 24 saat özellikle de ilk gece çok önemli çünkü bebeğiniz anne karnından (sezaryen veya normal doğum farketmez) dış dünya adım attı. 9 ay boyunca aynı ortamda olduğunuzu düşünün bir anda kendinizi farklı bir ortamda buluyorsunuz tedirgin olmaz mısınız. Öyle ki daha önce başka bir ortamda da bulunmadığını varsayarsak tedirginlik boyutu bebek için çok fazladır. Bu durumda ne yapacaksınız tabi ki bebeğinizi ortama alıştırmaya eski ortamını aratmamaya çalışacaksınız. Bu ne kadar mümkün olursa artık çünkü koşullar değişti. 
Size tavsiyem hemşire veya doktorlar iki saatte bir deseler de ilk 24 saat her ağladığında emzirin. İlk defa anne olacaksanız istediğiniz kadar tavsiyelere uyun ya da kitaplar okuyun emzirme olayını gerçekleştirmek zor zanaat. Bebek memeyi tutmayı bilmiyor siz de emzirmeyi daha önce hiç yapmadınız yani iki acemi karşı karşıya. Bebek birinde yakalarsa birinde yakalayamayabiliyor ya da emmesini beceremiyor. O yüzden emdiğinden emin olmak gerek. Hemşire size anlatacaktır o an anlamış gibi gelse de beceremeyebilirsiniz. Bir kaç sefer emzirme sırasında hemşireyi mutlaka çağırın ve yanınızda durup bebeğin emdiğini onaylamasını sağlayın. 3-4 kere geldi diyelim ama yine siz emin değilsiniz tekrar çağırın hatta tekrar sorun bir daha göstersin. Valla o ortamda bebeğin aç kalmaması en önemlisi onlarda aynı fikirde olacakları için ayıp mı olur benim için ne düşünür demenin bir gereği yok. O bebek emmesini biz de emzirmesini öğrenmek zorundayız. Odadaki herkes emzirme için fikrini sunabilir ama siz bence en güzeli hemşireden destek alın. 
Emzirme işinden sonra en önemlisi odanın sıcaklığı. Eğer kucağınıza aldınız sustu emzirdiniz sustu altı temiz eğer yerine koyunca yine ağlıyorsa üşüyor olabilir. Bebekler anne karnındaki sıcaklığı arar her zaman. Yine iletişime geçip hastanedeki odanın sıcaklığını mutlaka kontrol ettirin. Bize iyi gelse bile bebeklere soğuk gelebilir.
Bir diğer önemli nokta ise; emzirme dışında ağladıkça da kucağınıza alın göğsünüzde uyutun. Biliyorum çok yorgun olacaksınız uykunuz gelecek ağrınız olacak özellikle bu dediklerim sezaryen yapan anneler için daha bir geçerli ama mutlaka sizin kokunuzu almalı ki aldığı anda sustuğunu görünce mucizeye inanacaksınız. Yanınızda sizin gibi yorgun olmayan bir kişi kalacağı için ondan bu konuda destek isteyebilirsiniz. Koynunuzda uyutacaksanız ve siz de uyuyakalırsanız bu kişi güvenlik anlamında size destek olabilir. Bebeğin başını düzeltir üstünü örtebilir. Bu şekilde yardımlar istemekten çekinmeyin çünkü kalan kişi zaten gönüllü olarak sizi ve bebeğinizi rahat ettirebilmek için orada. 
Demek ki bebek neden ağlıyordur?
Ya altı pistir ya açtır ya üşümüştür ya da anne karnındaki yerini aradığı için güven duygusu eksiktir. Bunlar tamam olduğu halde hala ağlıyorsa o zaman zaten hemşireler gerekli görüp doktor çağırabilirler. 
Benim oğlum 7 ayı bitirmek üzere. Kendi fikirlerimi ve yaşadıklarımı öneri olarak sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım faydası olur tüm anne olacak adaylara. 
Haftaya yine sizlerle farklı bir konu paylaşacağım. 

4 yorum:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13